Toppbild 50 ar

Lag

Täby Basket har verksamhet för barn från de är 7 år gamla. Verksamhetens inriktning ändras med deltagarnas ålder.
Vi delar in deltagarna så här:

Barn U7 - U12

  • U7-U8: Aktiv Start
  • U9-U10: FUNdament
  • U11-U12: Lära sig att träna

Ungdom U13 - U19

  • U13-U14: Träna för att kunna träna
  • U15-U16: Lära sig att tävla
  • U17-U19: Inom Norrort

Senior

Motion

Parabasket

Mer information om Täby Baskets tänk kring lagen hittar du här.

Alla lagens träningstider hittar du i tabellen nedan!

Du hittar mer information om alla våra lag och deras tränare och träningstider via lag-länkarna överst på sidan!

Täby Basket och Norrorts träningstider säsongen 2020/2021


LagLedare (huvudtränare i fet stil)Hall och tid
F/P14Georgi Eberharter, Mike BanksBYÄNG Lördag 09:00-10:00
F/P13Olof Åberg, Magnus Mattinson, TIBBLE 2 Lördag 10:15-11:30
P12Georgi Eberharter, Erik Johansson, Siri PerssonBYÄNG Söndag 09:00-10.00
F12Marie Wikander, Mike EngelhardtTIBBLE 2 Söndag 11:30-12:45
P11Patrick Manzi, Helena Hagberg, John Manzi, Linnea LindqvistTIBBLE 2 lördag 09:00-10:15
F11Magnus Mattinson, Amanda Mogelid, Kristina Råhlander, Tony EriksenTIBBLE 2 Söndag 09:00-10:15
F10
Andreas Holmström, Hedvig Bergstedt, Alper Elmas, Jim Bjurefeldt, Lena Forsmark, Mattias Henriksson, Anna Byberg, Peter LindqvistBYÄNG Lördag 10:00-11:00
P10Martin Lundell, Dan Wiorek, Josefine Bratt, Serhat Ok,BYÄNG Söndag 10:00-11:00
P/F13-12-11 Basketkul
Angelica GabrielssonByäng Tisdag 15.30-16.30
F09Zarco Jelic, Ida Falck, Giorgos RamirezTIBBLE 2 Tisdag 18:00-19:00
BYÄNG Fredag 17:00-18:15
P09
Malin Edhäll, Jenny Mirza, TIBBLE 2 Tisdag 19:00-20:00
TIBBLE 2 Söndag 10:15-11:30
F08
Caroline Trigell-Fehn, Jennifer Skilje, Alma Mellander, Jakob Ekdahl, Vicko Dobrosevic
NÄSBYDAL Måndag 18:00-19:15
BYÄNG Torsdag 18:15-19:30
P08
Andreas Holmström, Fredrik Christiansson, Mikael Rudinsson, Olof Åberg, Hedvig Bergstedt, Niklas Psilander

BERGTORP Måndag 17:00-19:00
BYÄNG Torsdag 19:30-21:00
F07Petter Ploman, Anton Granlund, Martin Lundell. Kristina Palmér, Emelie Larsson
BYÄNG Måndag 17:30-19:00
TIBBLE 2 Torsdag 19:00-21:00
P07
Anders Bellander, Hans Sanne, Serhat Ok, Erik Eng, Anneli Nuscheler, Per Danielson
BYÄNG Måndag 19:00-21:30
NÄSBYDAL Torsdag 17:00-20:00

F06
Tomas Erkén, Dan Wiorek, Isak Skott, Enri Bimbashi, Joanna Emilsson

TIBBLE 2 Måndag 19:00-20:30
BERGTORP Tisdag 20:00-21:30
BYÄNG Torsdag 17:00-18:15
P06


F05
Sara Naumann, Tove Naumann, Emelie Ehlde Dahlqvist
NÄSBYDAL Måndag 19:15-20:30
BYÄNG Tisdag 17:30-19:00
TIBBLE 5 Torsdag 20:00-21:30
P05/P06
Per Ditzinger, Magnus Brunzell, Mikael Rudinsson, Andreas Van der Sluijs, Jakob Odmark, Urban Ögren
BERGTORP Måndag 19:00-20:30
BYÄNG Tisdag 19:00-21.30
BYÄNG Onsdag 20:00-21:15
JOLLEN Torsdag 18:00-21:30
Täby InterVesna Stanisic. Jens Ahlgren

TIBBLE 2 Måndag 20.30-22.00
BYÄNG Fredag 19.30-21.00
AkademiträningAngelica GabrielssonBYÄNG Onsdag 17:00-20:00, 3 grupper
KlubbträningÖppen träning för klubbens medlemmarBYÄNG Fredag 16:00-17:00
Herr NorrortCoach: Roger Lundin,
Ass. coach: Mike Banks
Team Manager:
Friberga måndag 20.30-22.00
Tibble CC tisdag 18.00-19.15
Bergtorp torsdag 19.00-20.30 Friberga fredag 17.00-18.30
Dam NorrortCoach: Anders Lemmeke
Team manager: Gunnar Demnert

Norrort DU19 WhiteCoach: Asteris Leras
Team manager: Sten Persson

Norrort DU19 BlackCoach: Peter Galyas, Johan Sahlberg
Team manager: Gunnar Demnert

NorrortHU19/ Div 2 Coach: Mikael Stål, Alexander Stål
Team manager: Urban Skilje
FRIBERGA Måndag 19.00-20.30,
TIBBLE CC Tisdag 19:15-20:30
BERGTORP Torsdag 20.30-22.00,
FRIBERGA Fredag 18.30-20.00
Norrort HU17-19 Coach: Patrick Ocan Welbone, TIBBLE 5 Tisdag 20.00-22.00
NÄSBYDAL Fredag 17:00-19:00
Norrort HU17 Coach: Claes Sjölund, Gustav Pårs
Föräldrabasket 2.0 (mer avancerat)Johan Bergius (j.bergius@telia.com)
BYÄNG Söndag 19.30-21.00
Föräldrabasket 1.0 (mindre avancerat)Staffan Söderberg (staffans@telia.com)
Täby VetsNiklas Szeplaky (niklas@szeplaky.se)BYÄNG Onsdag 21.15-22.30
Täby TanksAndreas Holmström (andreas.nilsson12@gmail.com)TIBBLE 2 tTrsdag 21.00-22.00
Täby LantchipsErik Söderberg (erik.soderberg@mindshareworld.com)BYÄNG Torsdag 21.00-22.30
Täby Dam MotionSara Jägenstedt (sarajagenstedt@hotmail.com)TIBBLE 5 Onsdag 20.00-21.00
ParabasketPatrik Setzman, Lisa Bernwall, Fredrik SörensenSka uppdateras
Md avm norrort logo
Md tb 50  r  kopia
Md sponsorhuset logga alone 200x72
Stöd Täby Basket när du handlar på nätet - klicka här för mer info!

Våra sponsorer




Nyheter via RSS
Levererat av MyClub