Top banner 2017 02 19 1170

Lag & träningstider

Täby Basket har verksamhet för barn från de är 7 år gamla. Verksamhetens inriktning ändras med deltagarnas ålder.
Vi delar in deltagarna så här:

Barn U7 - U12

  • U7-U8: Aktiv Start
  • U9-U10: FUNdament
  • U11-U12: Lära sig att träna

Ungdom U13 - U19

  • U13-U14: Träna för att kunna träna
  • U15-U16: Lära sig att tävla
  • U17-U19: Inom Norrort

Senior

Motion

Parabasket

Mer information om Täby Baskets tänk kring lagen hittar du här.

Alla lagens träningstider hittar du i tabellen nedan!

Du hittar mer information om alla våra lag och deras tränare och träningstider via lag-länkarna överst på sidan!

Täby Basket och Norrorts träningstider säsongen 2022/2023


LagLedare (huvudtränare i fet stil)Hall och tid
F/P16Angelica Gabrielsson, Georgi EberharterBYÄNG Söndag 09:00-10:00
F15Sassa Papadima, Masha Mashoof, Amanda Widén, Hedvig KlinkertTIBBLE 5 Söndag 09:00-10:00
P15Tomas Lowemark, Peter Grinbergs-Anell, Alexander Lindqvist, Carl Arnolds, Eva Angström, Frida HellgrenTIBBLE 5 Söndag 10:00-11:00
F14Mike Banks, Lova Engren-Wiorek, Elina Beckman, Pantea SeyediPourTIBBLE 5 Söndag 11:00-12:00
P14Georgi Eberharter, Christoffer Lindblad, Nicole Rimér, Fredrik Möller, Olivia Ploman, Elsa Granlund, Astrid PalmérBYÄNG Lördag 10:00-11:00
P13Angelica Gabrielsson, Magnus Mattinson, Mikael Rudinsson, Srecko Pavlovic, Marcus Erlandsson, Dick Dragemark, TIBBLE 2 Lördag 10:30-11:45
F13Olof Åberg, Michael Angress, Loise Lundell, Alicia BhuyianTIBBLE 2 Lördag 11.45-13:00
P12Georgi Eberharter, Adrian Riahi, Joel Kral, Linda Hägglund, Ulrika Ledel, Tuva Ljungel, Emmy Forsmark, Stella KralJOLLEN Torsdag 18:15-19:15
BYÄNG Lördag 11:00-12:00
F12Marie Wikander, Mike Engelhardt, Teresa Moreno, Minou Tamm, Lova Gyllenswärd, Agnes ÖrtJOLLEN Onsdag 18:15-19:15
BYÄNG Söndag 11:00-12:00
P11Patrick Manzi, Helena Hagberg, Athanasios Karipidis, John Manzi, Anna Bonin, Felix Di Martino, Niklas PsilanderTIBBLE 2 Onsdag 19:00-20:15, BYÄNG Lördag 09:00-10:00
F11Magnus Mattinson, Amanda Mogelid, Tony Eriksen, Elin Johansson, Tuva Redare, Rogina Radmehr, Aleksander Pavlovic, Maxime AxsäterJOLLEN torsdag 19:15-20:30
BYÄNG Söndag 10:00-11:00
F10
Andreas Holmström, Alper Elmas, Mattias Henriksson, Anna Byberg, Kevin MooreBYÄNG Måndag 17:00-18:15
NÄSBYDAL Torsdag 19:00-20:15
P10Serhat Ok, Martin Lundell, Dan Wiorek, Josefine Bratt, Tomas Erkén, Afsane Vousoughi, Vilgot HaeffnerTIBBLE 2 Tisdag 17:00-19:30
BYÄNG Torsdag 18:15-19:30
P/F15 Basketkul
Angelica GabrielssonByäng Tisdag 15.30-16.30
F09Giorgos Ramirez, Mats YdehedBERGTORP Måndag 19:00-20:30
BYÄNG Torsdag 17:00-18:15
P09
Malin Edhäll, Per Danielson, Forrest Humphries, Alexander Cekic, Caroline Wallgren, Beatrice Von Lempruch
BYÄNG Tisdag 17:00-19:30
NÄSBYDAL Torsdag 17:00-19:00
F08
Caroline Trigell-Fehn, Sara Naumann Jennifer Skilje, Alma Mellander,
NÄSBYDAL Måndag 18:00-19:30
BERGTORP Tisdag 20:00-21:30
BYÄNG Torsdag 19:30-21:00
P08
Andreas Holmström, Fredrik Christiansson, Mikael Rudinsson,Niklas Psilander, Per Ditzinger Christian Wiklund

BERGTORP Måndag 17:00-19:00
BYÄNG Tisdag 19:30-22:00
TIBBLE 2 Torsdag 19:00-21:00
F07Martin Lundell, Petter Ploman, Anton Granlund, Kristina Palmér,
BYÄNG Måndag 18:15-19:30
JOLLEN Tisdag 19:30-22:00
NÄSBYDAL Torsdag 20:15-21:45
P07 Röd/Vit
Anders Bellander, Serhat Ok, Erik Eng, Richard Blom,
BYÄNG Måndag 20:35-21:40
TIBBLE 2 Tisdag 19:30-21:00
NÄSBYDAL Fredag 17:15-18:45

P06-07Johan Haeffner, Miroslav JovanovicBYÄNG Måndag 19:30-20:35
JOLLEN Torsdag 20:30-21:35
Täby InterParman Gitijah. Corentin Izabel

BERGTORP Måndag 20:30-22:00
BYÄNG Fredag 19:30-21:00
AkademiträningAnders LemmekeBYÄNG Onsdag 16:00-19:00, 3 grupper
KlubbträningÖppen träning för klubbens medlemmarBYÄNG Fredag 16:00-17:00
Herr NorrortCoach: Henrik Johansson
Ass. coach: Mike Banks, Pablo Lopez Rodriguez
Team Manager: Karl Gotthard
MÖRBY Måndag 19.00-20.30
TIBBLE CC Tisdag 18:00-19:15
TIBBLE CC Torsdag 20.30-22.00 BYÄNG Fredag 17.00-18:15
Dam NorrortCoach: Vernon Young
Team manager: Gunnar Demnert
FRIBERGA Tisdag 20:00-21:30
FRIBERGA Onsdag 19:00-20:30
TIBBLE CC Torsdag 18:00-19:15
FRIBERGA Fredag 17:15-18:30
Norrort DU19Coach:Peter Galyas, Johan Sahlberg

MÖRBY Måndag 20:00-21:30
BYÄNG Onsdag 20:00-21:15
TIBBLE CC Torsdag 19:15-20:30
TIBBLE 5 Fredag 17:00-18:30

Norrort DU17 Coach: Asteris Leras, Vernon Young

FRIBERGA Måndag 20:30-21:45
TIBBLE 2 Onsdag 20:15-21.45
TIBBLE CC Torsdag 19:15-21:30
FRIBERGA Fredag 18.30-19:45
NorrortHU19/ Div 2 Coach: Pablo Lopez Rodriguez, Alex Stål, Mikael Stål

TIBBLE 2 Måndag 19:00-20:30
TIBBLE CC Tisdag 18:00-19:15
BERGTORP Torsdag 19:00-20:30
BYÄNG Fredag 17:00-18:15
Norrort HU19 niv 2Coach: Vesna Stanisic, Erik Bergius, Fredrik SörensenTIBBLE 5 Måndag 20:00-21:30
TIBBLE 5 Torsdag 20:00-21:30
Norrort HU17 Coach: Pablo Lopez Rodriguez, Alex Stål, Mikael Stål
TIBBLE 2 Måndag 19:00-20:30
TIBBLE CC Tisdag 18:00-19:15
BERGTORP Torsdag 19:00-20:30
BYÄNG Fredag 17:00-18:15
Herr motion söndagarJohan Bergius (j.bergius@telia.com)
BYÄNG Söndag 19.30-21.00
Motionsbasket mix för nybörjare (15+)Angelica Gabrielsson (angelica.gabrielsson@tabybasket.se) NÄSBYDAL måndagar 19:30-20:30
Täby VetsNiklas Szeplaky (niklas@szeplaky.se)BYÄNG Onsdag 21.15-22.30
Täby TanksAndreas Holmström (andreas.nilsson12@gmail.com)TIBBLE 2 Torsdag 21.00-22.00
Täby LantchipsErik Söderberg (erik.soderberg@mindshareworld.com)BYÄNG Torsdag 21.00-22.30
Täby Dam MotionSara Jägenstedt (sarajagenstedt@hotmail.com)Inga träningar denna säsong
Täby Wildcats ParabasketPatrik Setzman, Lisa Bernwall, Fredrik SörensenBYÄNG Onsdag 19:00-20:00
Md krankning banner 320x320
Md avm norrort logo
Md sponsorhuset logga alone 200x72
Stöd Täby Basket när du handlar på nätet - klicka här för mer info!

Våra sponsorer




Nyheter via RSS
Levererat av MyClub